Oko Lužánek, jako symbol kontaktu, soustředění a sledování sportovního výkonu. Zároveň nabízí i pohled na celý kampus z výšky, velodrom se stává okem, kterým lidé sledují cyklistiku, ale i celé okolí pomocí panoramatického okna.
Návrh s ambicí, odvážná a dynamická forma, jednoduchá realizace, důraz na veřejné plochy, přiblížení výjimečného sportu veřejnosti. Národní stadion pro dráhovou cyklistiku a atletiku v sobě nese určitou míru hrdosti, z tohoto důvodu je navržena výrazná forma, specifická budova odrážející vnitřní dění. Velodrom je citlivě usazen do zeleného veřejného prostranství, které je založeno na kvalitním přístupu a propojení do parku. Návrh vytváří harmonii mezi architekturou, městem a krajinou s důrazem na efektivitu vnitřního uspořádání, minimální obálku, hospodárnost provozu a využití obnovitelných zdrojů energií.
Urbanistické usazení budovy vychází z koncepce sportovního kampusu, který musí být přehledný, prostupný a přívětivý atraktivní celek s preferencemi na pěší dopravu. V kontaktu s parkem Planýrka dotváříme veřejné prostranství jako zelené vlny se středem v budově velodromu. Vlny mezi sebou pak vytváří přirozené toky a proudy všech druhů dopravy.
Umístění a tvar budovy maximálně respektuje architektonické kvality budovy plaveckého bazénu Lužánky a vytváří zde další obraz své doby a typologie stavby jedinečného tvaru. Fasáda je navržena jako dlouhotrvající a stálý designový prvek, který v čase může být nahrazen moderními fotovoltaickými panely, které jsou v návrhu umístěny pouze na střeše, ale v budoucnosti mohou volně přejít na fasádní plášť.
Rok studie: 2024
Klient: Statutární město Brno
Lokace: Brno
Vizualizace: Engram
Tým:Winy Maas, Radek Lampa, Marian Morávek, Gideon Maasland, Tomáš Kroužil, David Lam, Bob de Rijk, Veronica Dell Ventura, Daniele Dalbosco, Francesca Cambi, Nicola Panico, Anastasija Lazova, Michal Čížek, Lucie Myšáková, Renata Bartková, Yige Zhao
Ocenění: 5.místo