Setkání inovace a krajiny na jedné koleji

Silné environmentální myšlení s velkým důrazem na ekologii projektu a udržitelnost pro krajinu. Idea návrhu je založena na hledání oboustranně prospěšné synergie dopravní infrastruktury s přírodou.

Synergie s krajinou

Subtilnost návrhu s progresivním myšlením dávají vzniknout terminálu pro vysokorychlostní železnici.. Návrh vytváří novou, kvalitnější krajinu, která podporuje biodiverzitu a je prospěšná pro životní prostředí. Stejně důkladný je přistup i k návrhu okolních obcí. Návrh podporuje hustou a funkční síť biokoridorů, cest, cyklostezek a biocenter, která propojuje všechny okolní obce mezi sebou, s přírodou i s terminálem. Naše idea návrhu je založena na hledání oboustranně prospěšné synergie mezi dopravní infrastrukturou a přírodou.
Provoz terminálu je rozdělen do dvou výškových platforem. Hlavní platforma na úrovni terénu a parkoviště, disponuje prostornou halou terminálu, vytvářející přemostění železničního koridoru a zároveň na své střeše vytváří požadované silniční propojení. Transparentní design haly vytváří lehký, vzdušný a průhledný prostor, který je vnímán jako živé rušné náměstí s obchody, stromy a sezením. Boční stěny haly jsou kompletně prosklené, což poskytuje otevřený výhled na přijíždějící a odjíždějící vlaky.

,,Moderní technologie společně vytvářejí budoucnost dopravy, která je šetrná k životnímu prostředí."

Na spodní platformě se nacházejí tři paralelní nástupiště – dvě pro trať VRT a jedno pro terminál BUS. Zastřešení nástupišť je navrženo z jemné ocelové konstrukce se skleněnou průsvitnou fotovoltaickou střechou, kterou disponuje i střecha haly.  Všechna nástupiště jsou krytá a propojena suchou vertikální cestou s hlavní halou, což zajišťuje komfortní řešení pro všechny cestující.

Terminál Praha Východ

Rok realizace: 2020
Klient: Správa železnic
Lokace: Nehvizdy

Vizualizace: Zan studio
Autoři: Radek Lampa, Libor Hrdoušek, Max Petricov, Daria Vlasova, Erik Sovet, Daniil Solovev